fbpx

Evlenme Teklifi Yüzüğü Seçerken

, , ,

Yıllardır bu işi yapan bir firma olarak, evlilik teklifi yapmaya karar veren beylerin en zor kararlarını evlenme teklifi yüzüğü seçerken verdiklerini fark ettik. Daha önce belki hayatları boyunca böyle bir alışveriş yapmamış olan beyler teklif aşamasında tektaş mı alsa, tria mı, 5 taş mı diye düşünmekle kalmıyor; kaç karat olmalı, hangi mağazadan almalı, alırken nelere dikkat etmeleri gerekir gibi bir soru yumağıyla boğuşuyorlar. Biz de sizin en yakın arkadaşınız gibi teklif sürecinizde yanınızda olmak istediğimizden dolayı, sizler için evlenme teklifi yüzüğü seçerken dikkat edilecek püf noktaları araştırdık.

Alyanslar

Aşkın, bağlılığın, bir ömür birlikte olmak üzere sözleşmiş olmanın simgesi olan alyansın manevi değerine paha biçilemez. Ne kadar kıymetli bir madenden yapılmış olursa olsun, ne kadar güzel görünürse görünsün bir alyansın asıl değerini teşkil eden şey ifade ettiği anlamlardır. Pek çok kişinin hemen hiç çıkarmadığı takılardır alyanslar, bu yüzden alyans seçerken titiz davranmak gerekir.

Alyans genellikle nişanlanırken çifte takılan yüzüktür, evlilik gerçekleştikten sonra bir elden diğerine geçer ve artık evlilik yüzüğü olarak kullanılır. Sol elin serçe parmağının bitişiğindeki parmağına takılır, çünkü bu parmaktan geçen damar, eski bir Mısır inanışına göre, kalbe kadar yoluna hiçbir engel çıkmaksızın, kesintisiz olarak ilerlemektedir. Size her zaman evlendiğiniz günü hatırlatacak, ömür boyu kullanacağınız en değerli aksesuarınız olacak olan alyansınız parmağınızda hem güzel durmalı, hem de sizi rahatsız etmemelidir.

Günümüz çiftleri alyans alırken her zaman birbiriyle tamamen aynı olan yüzükler almıyorlar. Bazı çiftler benzer yapıda olan ama erkek modeli taşsız, kadın modeli taşlı ve daha gösterişli olan yüzükleri tercih ediyorlar. Son yıllarda materyali platin olan yüzükler de epeyce ilgi görse de zamanla kararma ve bozulma riski olmayan sarı altından yapılmış alyans modelleri popülaritesini kaybetmiş değil. Yüzükteki değerli taşların rengini belirginleştiren kırmızı – beyaz altından yüzüklere de talep var.

Biçimleriyle aşkın sonsuzluğunu ve sürekliliğini sembolize eden alyanslar sadece şık değil, kullanışlı da olmalı.

Alyans seçerken parmaklarınızın şiş olmadığından emin olmalısınız. Yanılma ihtimalini azaltmak için yanınızda büyüklüğünden memnun olduğunuz eski bir yüzüğünüzü getirmeniz iyi olur. Yüzüğün iç yüzeyinin yapısı parmağınızı rahatsız etmemeli. Taşlı alyans almayı düşünüyorsanız kullanımı gittikçe yaygınlaşan pırlanta sırataş modellerine bakabilirsiniz. Fakat taşın montürünün kıyafetlerinize takılmayacak şekilde olmasına dikkat etmelisiniz. Alyans devamlı olarak takılan bir mücevher olduğundan parmağa mükemmel oturması, rahat kullanılması gerçekten önemlidir. Aldığınız alyansların bakımı hakkında bilgi edinmeyi de unutmayın.

Alyans fiyatları kullanılan metalin özellikleri dışında varsa alyansın üstündeki pırlanta vb. taşların kesimi, sayısı, kalitesi gibi unsurlara göre de değişir. Bu yüzden beğendiğiniz ilk modeli almaktansa biraz araştırma yapmanızı tavsiye ederiz.

Tektaşlar

Sonsuza dek sürmesi hayal edilen aşkların, birbirini seven bir kadın ve erkeğin bir olma, beraber yaşlanma isteğinin ifadesi olan, evlenme teklifi anlarına çok özel ve romantik anlamlar yükleyen tektaşlar kadınlar için oldukça önemlidir. Parıltısına, duruşuna bu kadar anlam atfedilmiş olan bir pırlanta tektaş yüzük “Benimle evlenir misin, evlen benimle, evlenelim mi? “ vb. ifadeler eşliğinde zarif kutusundan çıktığı anda, az sonra o yüzüğü parmağında görecek olan kadının gözleri de değerli mücevherler gibi parıldar. “Evlilik teklifi neden tektaşla yapılır?” sorusunun cevabı biraz da budur; tektaş yüzükler kadınların kendini mutlu, değerli, onore edilmiş hissetmesini sağlar. Bu yüzden birçok erkek, sevdiği kadını mutlu etmek adına bütçesinin elverdiği en güzel, en değerli tektaşı bulmaya çalışır. Evet, kaliteli bir tektaş yüzüğün maddi değeri oldukça yüksektir ama manevi değeri de en az fiyatı kadar önemlidir.

Tektaşlar için uzun bir süre boyunca altın kullanılmıştır.

Günümüzde pırlanta taşlı olanlarının daha popüler olduğunu, daha çok arandığını söyleyebiliriz. Tektaş pırlanta fiyatları pırlantanın renk, kesim, berraklık ve karat cinsinden ağırlık gibi özelliklerine göre değişir. Bunlar ancak bir pırlanta uzmanının değerlendirebileceği özelliklerdir. Bu yüzden tektaş alırken piyasada saygın bir yerden, pırlantalar hakkında deneyimi olan ve sertifikalı tektaş yüzükler satan firmalardan alışveriş yapılması tavsiye edilir. Sonuçta herhangi bir yüzük değil; insan hayatının evlenme teklifi ve evlilik gibi önemli dönemleriyle ilgili anlamları olan, doğadaki en sert değerli taşlardan birinden elde edilen özel bir yüzük alıyorsunuz. Bu da seçimi titizlikle ve bilinçli bir şekilde yapmanızı gerektirir. Konunun uzmanı olmanız dışında bunu yapamayacağınıza göre, tecrübeli ve güvenilir profesyonellerden yardım almalısınız.

Tektaş yüzüklerin anlamı hakkında bir araştırma yaparsanız elmasın (Tektaş pırlanta takıların taşı esas itibarıyla elmastır.) kendisini taşıyan kişiye birtakım güçler verdiğine inanan uygarlıklar olduğunu görürsünüz. Antik Yunan döneminde elmasın tanrıların gözyaşı olduğu düşünülür ve içinden yansıyan ışıklar da aşkın ateşi olarak yorumlanırdı. Ayrıca elmasın sertliği ve sağlamlığıyla aşkın gücü arasında da bir ilişki olduğu düşünülür. Aşk da bir yönüyle elmas gibi olmalı, zor şartlar karşısında hemen kırılıp dökülmemelidir, öyle değil mi?

Sırataşlar

Sırataş yüzük modelleri ülkemizde tek başına veya tektaşla beraber kullanılıyor. Başka ülkelerin kadınları ise tektaşı genellikle sadece ince tamtur yüzük modellerinin yanında kullanmayı tercih ediyorlar. Sırataş yüzükler günümüzde kadınlar için alyans olarak sıklıkla kullanılıyor. Bazı kadınlar sade bir alyans ve sırataş takarken bazıları sadece sırataş yüzükleri tercih ediyor. Bu yüzden hemen her kuyumcuda sırataş alyans modelleri görebilirsiniz. Bu tip yüzükler eskiden çoğunlukla altından yapılırdı, şimdilerde ise altının yerini pırlantanın almaya başladığı görülüyor. Günümüz kadınlarının çok rağbet ettiği pırlanta sırataş yüzükler üstlerindeki taşın sayısına göre üçtaş, beştaş, yeditaş veya tamtur gibi isimlerle anılıyor.

Tektaş ve sırataş yüzüklerin anlamları hakkında fikriniz var mı acaba? Batı ülkelerinde aynı zamanda hem evlenme teklifi yapmanın, hem de nişanlamanın simgesi olan tektaş yüzükler ülkemizde evlilik teklifi yüzüğü olarak kullanılıyor. Tektaşın anlamı ilişkinin ciddiyetini simgelemek, sonsuz aşkı ve birbiri için tek olmayı ifade etmek olarak açıklanırken üçtaş (tria) yüzükler “Dün, bugün ve yarın seninle” ifadesini sembolize ediyor. Beştaş yüzük modellerindeki taşlar ise genelde aşk, huzur, bereket, sadakat ve mutluluğun alameti olarak kabul ediliyor. Bu tip yüzükler ilişkilerde beşinci yıl hediyesi olarak da tercih ediliyor.

Kadınlar mücevherleri severler biliyorsunuz ve yıllar geçip dünya değişirken bu konudaki tercihler de değişiyor. Bu yüzden mücevher tasarımcıları sürekli olarak piyasaya yeni, farklı, orijinal modeller sürüyorlar. Bu modellerin bazıları ihtişamı seven kadınlara hitap edecek gösterişli parçalar, bazıları dönemin takı modasına göre tasarlanmış ürünlerken; sade ve klasik modellere de raflarda, stantlarda her zaman rastlanıyor.

Sırataş pırlanta yüzüğü evlenme teklifi yüzüğü seçerken; amacınız bütçenizin yeteceği en iyi taşı almak olmalı. Fakat bir pırlanta uzmanı değilseniz bu konuda tespit yapamazsınız. Bu yüzden alım yapacağınız mağazayı doğru seçmelisiniz. Böylece hem boyutları, berraklığı, kesimi, sertifikası ile alabileceğiniz en kaliteli pırlantayı almış olur, hem de gereğinden fazla ödeme yapmak durumunda kalmazsınız.


Yorum Yap

Chat with us on WhatsApp