fbpx

Teklif ederken Diz Çökmek Zorunda Mıyım?

, ,

Kız arkadaşlarına “Benimle evlenir misin?” demeye karar veren erkeklerin bir kısmı evlenme teklifi yaparken diz çökme meselesiyle ilgili sıkıntılar yaşayabiliyorlar. Bu konuda erkeklerin de, kadınların da farklı görüşleri var. Aslında bunu yapmak zorunda değilsiniz ve istemiyorsanız yapmamalısınız. Evlilik teklifi sırasında diz çökmek neye dayandığı kesin bir şekilde bilinmeyen bir teklif ritüelidir ve uygulayıp uygulamamak sizin seçiminizdir. Sevgiliniz bundan çok hoşlanacaksa bu kuralınızı esnetebilirsiniz belki, bu da sizin kararınız olmalı, biz bu konuda bir şey diyemeyiz. Ama size konuyla ilgili bazı bilgiler verebiliriz.

Tarihi kayıtlarda bazı durumlarda diz çökmekle ilgili birçok bilgi yer alıyor. Örneğin Ortaçağ döneminde halktan bir erkek, soylu bir kadına aşık olduğu zaman onun önünde diz çökermiş. Böylece o kadına saygı duyduğunu ve teslim olduğunu belli etmiş olurmuş. Şövalyeler kralın veya kendilerine bir onur ödülü verecek olan asillerin önünde diz çökerlermiş. Ülkeler arasında bir savaş olduğu zaman da kaybeden veya teslim olan tarafın komutanı, galip gelen ordunun komutanının karşısında bunu yaparmış.

Evlenme Teklifinde Diz Çökme

Bu gibi bilgiler bize diz çökmenin itaat, teslimiyet, tevazu, saygı gibi duygularla ilgili olduğunu gösteriyor. Buna kız arkadaşına evlenme teklif eden bir erkeğin penceresinden bakarsak o da diz çökerek sevgilisine “Sana teslim oluyorum, saygı ve bağlılık duyuyorum” tarzında bir şeyler demek istemiş oluyor. Fakat bunu yapmamak erkeğin kız arkadaşına saygı duymadığını gösterir mi örneğin? Tabii ki hayır. Sonuçta bu bir tercih ve gönül yapma meselesidir, sizin için çok yapılmayacak bir hareket değilse ve kız arkadaşınızın da hoşuna gidecekse diz çökerek evlenme teklifi yaparsınız, sizi bir sebeple çok rahatsız edecekse de bunu yapmazsınız. Ayrıca, teklifinize evet cevabı alacağınızdan çok emin değilseniz yapmamanız daha doğru olabilir. Sevdiğiniz kadının sizi reddetmesi zaten incitici bir şeydir, bir de, hele ki kendinizi zorlayarak diz çöktüyseniz “Hayır” cevabı size daha da çok üzüntü verebilir.

Ülkemizde yapılan evlenme teklifi organizasyonları sırasında da sıklıkla görülen diz çökme davranışının yaygınlaşmasında kuşkusuz filmlerin, özellikle yabancı filmlerin, dizilerin ve bir tıkla erişebildiğimiz farklı ülkelere, farklı kültürlere ait görsellerin de etkisi var. Teklif sırasında diz üstü çökmek bazılarınıza itici bir Batı adeti gibi gelebilir. “Erkek adam böyle bir şey yapmaz.” diye düşünenleriniz olabilir. Ki var, konuyla ilgili internet kaynakları bu veya başka sebeplerle evlilik teklif ederken diz çökmek istemeyen erkekler olduğunu gösteriyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu fikir size itici, küçültücü, gereksiz, özenti geliyorsa bunu yapmamanız daha iyi. Sevgilinizle yaşayacağınız en özel anlardan birinde neden size büyük sıkıntı veren bir şey yapasınız ki? Fakat bu konuda çok da katı değilseniz bir düşünün: Sevdiğiniz, değer verdiğiniz, hayat ortağınız olmasını istediğiniz bir kadının önünde kısacık bir süre için diz çökmekle ne kaybedersiniz?

Karar sizin elbette. Hayatımın Sürprizi ekibi olarak, teklifinize umut ettiğiniz cevabı almanızı ve sevgilinizle bir ömür boyunca mutlu olmanızı dileriz.


Yorum Yap

Chat with us on WhatsApp