fbpx

Sürpriz

, , , ,

Sürpriz ne demektir, bilirsiniz, bu kelime beklenmedik bir zamanda ortaya çıkarak insanda sevinç, şaşkınlık veya üzüntü duyguları uyandıran durumlar için kullanılır. Bu durumlar bazen hayatın getirdiği şeylerdir, bazen de insanlar birbirlerine iyi veya kötü sürprizler yaparlar. Ama bizim kötü sürprizlerle işimiz yok, bu yazımızda size arkadaşların, sevgililerin, eşlerin, aile bireylerinin, akrabaların birbirine yapabileceği güzel sürprizlerden söz edeceğiz. Sevgiliye sürpriz yapmak, doğum günü sürprizi planlamak gibi şeylerden ve sürpriz evlilik teklifi organizasyonlarından mesela.

Sürpriz Mi, Süpriz Mi?

Sürpriz kelimesinin bazen süpriz şeklinde kullanıldığı da görülür. Kelimenin yanlış kullanımı da tam olarak aynı şeyi akla getirir ama doğru kullanımı “Sürpriz” şeklinde olanıdır.

Sürpriz Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sevdiğiniz birine, bir yakınınıza sürpriz yapmak istediğiniz zaman bazı noktalara dikkat ederseniz onu daha çok sevindirirsiniz. Bu konuda dikkate almanız gereken şeyler yapacağınız sürprizin niteliğine göre değişir. Detaylar üzerinde düşünürken sürprizi yapacağınız kişinin beğenilerini göz önünde bulundurmalınız, çünkü bu sizi de mutlu edecek olsa bile asıl amaç onu sevindirmek, değil mi? Diyelim ki bir mekanın süslenmesi söz konusu, kullanacağınız malzemelerin tarzının ve renginin sürpriz yapacağınız kişiye hitap etmesine dikkat etmelisiniz. Bu, süslemede onun en sevdiği çiçekleri kullanmak veya masaya sevdiği renklerde bir yemek takımı koymak olabilir. Sürprizinizde müzik unsuru varsa sürprizin muhatabının sevdiği parçaları tercih etmelisiniz. Veya bir çiftseniz, ikiniz için özel bir anlamı olan şarkılar da olabilir.

Yapacağınız sürprizin hoşa gideceğinden emin olmanız da çok önemli. Bu açıdan, fazla tanımadığınız bir insana sürpriz yapmak daha risklidir. Böyle bir durumda o kişi hakkında bilgi toplamaya çalışmanız iyi olur. Sürpriziniz beklediğiniz etkiyi yapmaz veya daha da kötüsü karşı tarafı rahatsız ederse bu iki taraf açısından da sıkıntı verici bir durum olur. Bir sürpriz planlamak, bu yönüyle hassas bir konudur.

En azından önemli ve büyük sürprizler söz konusu olduğunda ince planlar yapmak gerekir. Sizden gelecek bir evlenme teklifi kız arkadaşınızı çok mutlu edecektir belki ama o biraz çekingen, gözlerin üstünde olmasından rahatsız olacak biri ise bu sürprizi kalabalık bir ortamda yapmanız huzurunu kaçırıp aldığı keyfi azaltabilir.

Sevgiliye Sürpriz Yapmanın Yolları

Kız veya erkek arkadaşa sürpriz yapmanın çok çeşitli yolları vardır. Beklenmedik bir zamanda şık bir mekanda baş başa geçirilecek bir gece ayarlamak, sokakta, evde, sinemada, kumsalda, İstanbul’un Kız Kulesi veya Sapphire gibi romantik mekanlarında, teknede, İzoletta’da evlilik teklifi yapmak, doğum günü için şahane bir organizasyon tasarlamak, herhangi bir günde beklenmedik bir şekilde güzel bir hediye vermek ya da çiçek göndermek, duygularınızı ve / veya evlenme önerinizi anlatan bir video hazırlamak, ne zamandır istediği bir şeyi almak gibi pek çok şey yapılabilir.

Sevgililer Günü Sürprizleri

14 Şubat özel bir gündür ve birçok çift bugünü özel bir şekilde geçirmeyi zaten ister ve bekler. Dolayısıyla bugüne özgü planların tam anlamıyla bir sürpriz olacağını söyleyemeyiz. Ama yine de, özellikle partneriniz bugüne çok önem veren biriyse özel ve güzel bir beraber zaman geçirme planı yaparak onu mutlu edebilirsiniz. Bu tip özel günler kadınlar için daha önemlidir, bu yüzden 14 Şubat’ta daha çok kız arkadaşa Sevgililer Günü sürprizi yapmanın yolları araştırılır. Ona unutmayacağı bir gün yaşatmak istiyorsanız detaylı bir şekilde düşünmeniz ve bir şeyler ayarlamanız gerekebilir, bu yüzden plan yapmaya biraz erken başlamalısınız. Organizasyon vb. bir şey değil de bir hediye vermeyi planlıyorsanız aynı şey yine geçerlidir. Hediye seçmeyi son zamanlara bırakırsanız istediğiniz gibi – istediği gibi bir ürün bulmakta güçlük çekebilirsiniz.

Evde Sürpriz Yapmanın Yolları

Sevgilinize sürpriz yapmak, evlenme teklifinde bulunmak, bir arkadaşınız için güzel bir sürpriz doğum günü partisi hazırlamak için evinizi de kullanabilirsiniz. Eviniz müsait değilse size bu konuda yardımcı olacak bir arkadaşınız olup olmadığını düşünebilir ya da düzgün döşenmiş, güzel manzaralı bir evi birkaç saatliğine kiralama yoluna gidebilirsiniz.

Sokakta yapılan sürpriz evlilik teklifleri çok keyifli olabiliyor. Bu tip etkinlikler için sokak tiyatrosu, barkovizyon gösterisi, canlı müzik, afişle teklif gibi yöntemler kullanılıyor. Bunun dışında başka şeyler de yapılabilir tabii, örneğin sokakta doğum günü kutlaması gibi. Bunun için bir organizasyon şirketiyle görüşürseniz size cazip alternatifler sunuyorlar. Mesela hediye kutusuyla sürpriz yapmayı düşünebilirsiniz. Bu organizasyonda, siz partneriniz veya arkadaşınızla yolda yürürken karşınıza içinde sürprizler depolanmış dev bir kutuyla karşılaşıyorsunuz. Bunun dışında başka birçok sokak sürprizi seçenekleri de var.

Fenerlerle Sürpriz

Bir açık havada sürpriz alternatifi. Anlaştığınız organizasyon firması fenerlerle sokakta veya kumsalda karşınıza çıkacak bir yol ya da bir kalp figürü oluşturuyor. Bu sırada ses bombasıyla istediğiniz şarkının çalınması, uzaktan kumandalı volkanlar ve konfetiler kullanılması gibi atraksiyonlar da gerçekleştirilebiliyor.

Sevgilinizin doğum gününde, eşinizle evlilik yıldönümünüzde veya kız arkadaşınıza “Benimle evlenir misin?” demeye karar verdiğinizde barkovizyondan faydalanabilirsiniz. Barkovizyon bir çeşit projeksiyon sistemidir ve hazırlanan bir sunumun bazı yüzeylere, örneğin sokaktaki bir duvara ya da projeksiyon perdesine aktarılmasını sağlar. İkiniz yürürken karşınıza günün anlam ve önemine uygun bir video gösterisi çıkması güzel olabilir, ne dersiniz?

Teknede Sürpriz

Düşündüğünüz herhangi bir sürpriz organizasyon için mekan olarak kiralık bir tekneyi düşünebilirsiniz. Sevgilinize teknede sürpriz evlenme teklifi yapabilir veya güzel bir doğum günü partisi organizasyonu hazırlayabilirsiniz örneğin.

Rengarenk uçan balonların güzel bir sürpriz aracı olabileceği hiç aklınıza gelmiş miydi? Diyelim ki sevgiliye evde sürpriz yapmayı düşünüyorsunuz, tavanı balonlarla süsleyebilir veya bir organizasyon şirketiyle anlaşarak uygun bir köşede balonlardan oluşan bir kalp şekli hazırlanmasını isteyebilirsiniz. Veya sokak ortamında bir hediye kutusuyla sürpriz organizasyonu hazırlarsanız ve kutunun içinden almış olduğunuz hediye veya hazırladığınız başka sürprizlerle beraber balonlar da çıkar. Ortamlara neşe ve enerji katan balonlar doğum günü, evlenme teklifi, evlilik yıldönümü gibi farklı etkinlikler için kullanılabiliyor. Ayrıca üstlerine sürprizin konseptine uygun şekilde baskı yaptırmak da mümkün.

İkisi Bir Arada Sürprizler

Sevgililer Günü’nde veya doğum gününde evlilik teklifi yapmayı bu tip sürprizlere örnek olarak gösterebiliriz.

Bu konuda fikriniz vardır muhtemelen, zira sürpriz evlenme teklifi organizasyonları son yıllarda ülkemizde de epeyce rağbet görüyor. Bu tip teklifler aklınıza gelecek hemen her türlü mekanda yapılabiliyor. Evde, otelde, şık bir kafe veya restoranda, teknede, plajda, mesirede yerlerinde, helikopterde, yunus gösterisinde, İstanbul’un İzoletta, Sapphire, Kız Kulesi, Riva’daki taş ev gibi mekanlarında, sokakta, sinemada, tiyatroda… Ayrıca Vosvos’la evlenme teklifi, vintage tarzı teklifler gibi alternatifler de var.

Afişle Sürpriz

Partnerinize olan aşkınızı veya onunla evlenmek istediğinizi sokakta birdenbire karşınıza çıkacak bir afişle de ifade edebilirsiniz. Doğum günü kutlaması da bu şekilde yapılabilir. Bu tip sürprizler için üstünde istediğiniz sözlerin ve fotoğrafların basılı olduğu özel tasarım bir afiş de hazırlanabiliyor.

Doğum günü, evlenme teklifi, evlilik yıldönümü, Sevgililer Günü gibi farklı etkinlikler için düşünebileceğiniz bir sürpriz çeşidi. Video çeşitli şekillerde hazırlanabilir. Örneğin duygularınızı konuşarak, şarkı söyleyerek, şiir okuyarak ifade edebilirsiniz. Yakınlarınız da kısa cümlelerle, sorularla videoya renk katabilirler. (X, Y seni çok seviyor, lütfen onunla evlen vb.) İstanbul dile geldi videoları da iyi bir alternatif olabilir. Bu videolar için talebe ve sürprizin türüne göre özel bir metin hazırlanıyor. Ve bu metin İstanbul’un kalabalık, hareketli caddelerinden birinde gezen insanlara parça parça söyletiliyor. Daha sonra bu parçalar düzenleniyor ve ortaya eğlenceli, enerjisi yüksek bir video çıkıyor.

Mükemmel Bir Sürpriz Planlamak Zaman Ve Emek İster

Değer verdiğiniz bir insan için mükemmel bir sürpriz planlamak istiyorsanız profesyonellerden yardım almak faydalı olabilir. Sürpriz yıldönümü kutlaması, unutulmaz bir doğum günü partisi veya sürpriz evlilik teklifi gibi organizasyonlar ev, otel odası, kentin güzel manzaralı şık mekanları, sokaklar, kumsallar, tekneler, piknik mekanları gibi birçok yerde yapılabilir. Çiftler arasındaki romantik sürprizler veya biraz gösterişli olması istenen farklı sürpriz organizasyonlar için çiçek, balon, fener, mum, dekoratif objeler gibi malzemeler temin etmek, belli bir mekanın tamamını veya bir kısmını kapatmak, canlı müzik ayarlamak, fotoğraf ve video çekimleri yapacak kişiler temin etmek, senaryo hazırlamak (Tiyatro salonunda veya sokakta sergilenecek tiyatro oyunları için) gibi şeyleri ayarlamak profesyonel organizatörler için daha kolaydır. Bu tip firmaların portföylerinde belli bir ödeme gücü gerektiren organizasyonların yanı sıra ekonomik sürpriz alternatifleri de bulabilirsiniz. Biz, Hayatımın Sürprizi ekibi olarak, farklı bütçelere hitap eden organizasyonlar hazırlayabiliyoruz.

Sürprizinizi kendi imkanlarınızla da hazırlayabilirsiniz tabii ki. Bunun için, yukarıda da belirttiğimiz gibi, sürprizin muhatabının hoşlanacağı şeyleri dikkate alın. Hayal gücünüzü kullanarak yaratıcı fikirler bulmaya çalışın. İnternette bulabileceğiniz alternatiflerden ilham alın. Gerekirse arkadaşlarınızdan yardım isteyin. Güzel bir sürpriz yapmak için çok para harcamak zorunda değilsiniz. Önemli olan karşınızdaki insanda uyandırmak istediğiniz duyguyu uyandırmak, ona değerli olduğunu, kendisi için incelikler planlandığını hissettirmektir.


Yorum Yap

Chat with us on WhatsApp