Evlilik Teklifi Nasıl Yapılır?

, ,

Sevgilinize “Benimle evlenir misin?” diye sormaya karar verdikten sonra “Evlilik teklifi nasıl yapılır, ne tip bir yüzük almak lazım, bütçeme uygun profesyonel organizasyonlar var mı, sevgiliye sürpriz yapmanın en güzel yolları nelerdir?” gibi soruların cevaplarını araştırmaya başlar ve yüzlerce de fikir bulursunuz. Mesele bu fikirler arasından partnerinizin çok hoşuna gidecek, sizin rahatça uygulayabileceğiniz ve bütçenizi çok sarsmayacak olan bir tanesini seçebilmektir.

Evlenme teklifi mekanı alternatifleri neredeyse sınırsızdır. Teklifinizi rahatsız edilmeyeceğinizden, düşündüğünüz sürprizi rahatça hayata geçirebileceğinizden emin olduğunuz her yerde yapabilirsiniz. Partneriniz film seyretmeyi çok seviyorsa bir sinemada sürpriz organizasyonu iyi bir fikir olabilir. Denizi çok seven bir sevgili için bir tekne veya kumsal organizasyonu düzenlenebilir. İstanbul’un Kız Kulesi, Sapphire, LifePark İzoletta gibi mekanları romantik bir teklif için idealdir. Maddi açıdan rahatsanız Riva’daki taş ev sizin için uygun bir teklif mekanı olabilir. Teklifinizi evde, bir otel odasında, bir parkta veya sokakta da yapabilirsiniz. Baş başa bir organizasyon ya da arkadaşlarınızın veya aileden birkaç kişinin dahil olduğu eğlenceli bir etkinlik planlayabilirsiniz.

Partnerinizin Zevkleri Üzerinde Düşünün

“Evlenme teklifi nasıl yapılır?” sorusunun cevabı kişiye göre değişir. Evet, genel olarak dikkat edilmesi gereken şeyler vardır ama sonuçta teklifin yöneltileceği kişiye özel bir sürpriz planlamak gerekir. Partneriniz karşısında romantik bir ortam görmekten hoşlanacak biriyse çiçekler, mumlar, gül yaprakları ve zarif görünümlü dekoratif aksesuarlar kullanmanız güzel olur. Sevgilinizin zevkine uygun şeyleri tercih etmeye dikkat etmelisiniz, bu özen onu mutlu edecektir. Nasıl bir ortamda kendini mutlu hisseder, teklif anlarına yabancıların da tanık olmasından rahatsız olur mu, en sevdiği renk hangisi, özellikle tercih ettiği bir çiçek var mı, favori şarkısı nedir; bu gibi şeyleri düşünün. Bir masa hazırlanacaksa menünün onun hoşlandığı şeylerden oluştuğundan emin olun. Masayı ona hitap edecek şeylerle süsleyin.

Bütçenizi Zorlamadan Da Güzel Bir Teklif Yapabilirsiniz

Kendinizi pahalı, görkemli, gösterişli bir organizasyon yapmak zorunda hissetmeyin. Yaratıcı olmaya çalışın, kimlerin size ne şekilde yardımcı olabileceğini düşünün. Etkileyici bir evlenme teklifi yapabilmek için gücünüzü aşan miktarda bir harcama yapmak zorunda değilsiniz. Küçük bir bütçeyle kendi evinizi romantik bir mekana dönüştürebilirsiniz. Tanıdığınız birine evini veya bahçesini kullanıp kullanamayacağınızı sorabilirsiniz. Bir teklif afişi hazırlatarak arkadaşlarınızdan sokakta birden karşınıza çıkıp onu açmalarını isteyebilirsiniz. İkiniz için özel bir şeyler yapacak mekanlar bulabilirsiniz. Bu işi aceleye getirmemelisiniz, özellikle de kız arkadaşınız özel ve özenli bir teklif almayı hayal eden biriyse. Sizi seviyor ve istiyorsa sırf mütevazı bir teklif yaptınız diye “Hayır” diyecek değil tabii ki. Ama kendisi için düşünülmüş birkaç detay olduğunu görmekten de mutlu olacaktır. Birçok kadın böyle şeylere önem verir.

Bunun istisnaları olsa da, evlenme teklifinin çoğu zaman erkekten gelmesi durumu halen değişmiş değildir. Ve siz bir erkek olarak romantizmden anlamadığınızı düşünebilir, kız arkadaşınızı bu yönden nasıl memnun edeceğinizden emin olamayabilirsiniz. Ama emin olun ki ona hitap edecek böyle bir ortam hazırlamak çok zor bir şey değildir. İnternet çok geniş bir kaynak, makaleler okuyarak, görsellere bakarak, videoları izleyerek birçok fikir bulabilirsiniz. Bütün mesele biraz ince düşünmek, biraz detaycı olmak, sevgilinizi nelerin mutlu edebileceğine kafa yormak. Rahat olun, gücünüzü çok aşmadan elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın. Kız arkadaşınız sizin niyetinizi, gayretinizi fark edecektir.

Bir sürpriz evlilik teklifi yapacaksanız…

Kız arkadaşınızın planınızdan hiçbir şekilde haberi olmaması gerekiyor. Fakat düşündüğünüz saatlerde ayarladığınız ortamda bulunmalı tabii ki. Bunu yapabileceğinden emin olmayı unutmayın. Gideceğiniz mekan için her zamankinden daha şık giyinmesi gerekiyorsa bunu belirtin. Beraber bir yerde kalmayı planlıyorsanız bunu da söylemelisiniz ki kendini, işlerini ayarlayabilsin. Bunları yaparken duruma göre küçük bir kaçamak, kısa bir tatil gibi şeyleri söz konusu edin, gerçekte ne düşündüğünüzü anlamasına yol açacak ipuçları vermeyin.

Evlenme teklifini şık bir restoranda yapmak gibi klasik bir planınız varsa işi biraz özelleştirmek için bir şeyler düşünebilirsiniz. Mesela canlı müzik yapılıyorsa sahneye çıkacak sanatçılar size bir güzellik yapabilirler, masanız özel bir şekilde süslenebilir veya aldığınız yüzük sürprizli bir şekilde ortaya çıkabilir.

Teklifinizi belli bir özelliği olan bir günde veya yerde yapma yoluna da gidebilirsiniz. Sevgililer Günü’nde evlenme teklifi yapmak güzel bir fikirdir, çünkü 14 Şubat, doğası itibariyle böyle bir teklif için ideal bir gündür. Sevgilinize çifte bir sürpriz yaşatmak istiyorsanız teklif için doğum gününü de tercih edebilirsiniz. İkinizin de hayatını yeni bir yöne çevirecek olan o soruyu ilk tanıştığınız veya buluştuğunuz yerde ya da çok sevdiğiniz bir mekanda da sorabilirsiniz.

Tektaş Meselesi

Bir teklif yüzüğü alma meselesine gelince, sevgiliniz sizden bunu bekleyecektir. Piyasada farklı bütçelere uygun pırlanta tektaş modelleri bulabilirsiniz. Daha da uygun fiyatlı bir şey arıyorsanız gayet güzel gümüş tektaş yüzük modelleri de var. Sevgilinizin parmak ölçüsünü bilmiyorsanız fark ettirmeden öğrenmeye çalışın. Piyasada farklı modellerde tektaş yüzükler bulunuyor, onun zevkine uygun bir model seçmeye dikkat edin. Sade ve spor bir tarzı varsa çok gösterişli bir yüzükten hoşlanmayabilir.

Evlenme Teklifi Konuşması

Teklif konuşması da önemli bir ayrıntıdır, planlanması gerekir. Ama bu gözünüzü korkutmasın, duygularınızı ifade eden birkaç cümle hazırlamak ve bunları doğal bir şekilde söylemek yeterlidir. Heyecanlanmaktan korkmayın, daha çok heyecanlanırsınız. Bu konuda kendinize güvenmiyorsanız olabildiğince kısa bir konuşma hazırlayın ve konuşmanızı biraz çalışın.


Yorum Yap

Chat with us on WhatsApp