fbpx

Evlenme Teklifi Yaparken Neler Söylenmeli

,

“Benimle evlenir misin?”

Bir evlenme teklifinin klasik cümlesi budur.

Bir erkek, almış olduğu yüzüğü kız arkadaşına uzatırken sadece bu cümleyi söylese olur mu? Olur.

Fakat bazen daha şiirsel, daha az bilindik bir şeyler söylemek, duygularınızı ve isteğinizi biraz daha derinlemesine ifade etmek istersiniz.

İnternet ortamında onlarcasını, yüzlercesini görebileceğiniz evlenme teklifi sözleri bunun için işinize yarayabilir.

Fakat bu sözleri birebir kullanmak zorunda değilsiniz tabii. Onlardan fikir alarak, hatta bazen buna gerek duymadan kendi cümlelerinizi hazırlayabilirsiniz. Bu biraz sizin duygularınızı ifade etme yeteneğinize bağlı. Sözel yeteneğiniz varsa tamamen kendi cümlelerinizden ve esprilerinizden oluşan bir evlenme teklifi konuşması da hazırlayabilirsiniz.

Bu konuşmayı fazla uzun tutmamanızı tavsiye ederiz. Fazlası teklif ortamındaki romantizm ve heyecanın dağılmasına yol açabilir.

Güzel bir şiir seçip onu söyleyebilirsiniz. Hatta kendi şiirinizi kendiniz yazabilirsiniz, neden olmasın?

Sesiniz iyiyse konsepte uygun bir şarkının bir kısmını da söyleyebilirsiniz.

Bunun için not almak iyi bir fikir olabilir.

Hafif, güzel, sözsüz bir müzik açın (Kelimeler duymak dikkatinizi dağıtabilir), rahatça oturun ve onun hakkındaki duygularınızı düşünün. Hayatınıza neler kattı? Onu tanımadan önce nasıl biriydiniz, şimdi nasıl birisiniz? İkinizin ortak geleceğiyle ilgili ne gibi hayalleriniz var? Sevgilinizin hayata bakışınız üzerinde olumlu etkileri oldu mu? Onun gülüşü, bakışı, yanınızda olması, gülmesi, elinizi tutması size neler hissettiriyor? Şimdi, tam şu anda onu gözünüzün önüne getirdiğinizde neler hissediyorsunuz?

Bu gibi şeyleri düşünün ve cümlelerinizi yazın. Karışık olmalarına aldırmayın, daha sonra kısaltır ve düzenlersiniz. Yazdıklarınızı ezberleyip aynen söylemeniz de gerekmez. Bu hazırlığı söylemeyi mutlaka istediğiniz şeylere karar vermek ve konuşmanın uzunluğunu ayarlamak için yapın. İnternette bulduğunuz ve hoşunuza giden ya da aklınıza gelen birkaç söz ve espri varsa onları da not alın. Söyleyecekleriniz kafanızda netleşsin, asıl amacınız bu olmalı.

Konuşmanızı hazırlarken teklifi nasıl bir ortamda yapacağınızı da düşünün. Gürültüsüz bir ortamda bir süre baş başa kalacaksanız esas soruyu sormadan önce duygularınızı biraz uzunca bir şekilde ifade edebilirsiniz. Örneğin profesyonel bir kumsalda evlenme teklifi organizasyonu düşünüyorsanız sahilde, bir çardağın altındaki bir masanın başında sakin ve baş başa birkaç saat geçireceksiniz demektir. Bu tip organizasyonların konsepti budur. Arada bir gelip giden garson, fotoğraf ve video çekimleri yapan kişiler, varsa canlı müzik yapan bir müzisyen dışında etrafınızda kimse olmaz. Ayrıca bir süre için müzik çalmamasını, garsonun gelmemesini de isteyebilir ve esas soruyu sormadan önce konuşmanızı yapabilirsiniz. Ama sinemada evlilik teklifi yapacaksanız, salon kapatılmadıysa etrafınızda insanlar bulunacak ve zamanınız daha sınırlı olacak. Beyazperdede yayınlanan videonun da duygularınızı ifade edeceğini hesaba katarsak, bu durumda konuşmanın kısa olması gerekir. “Seni seviyorum, hayatımın bundan sonrasını seninle aynı evde geçirmek istiyorum, benimle evlenir misin?” demek yeterli olur örneğin.

Bu önemli teklifi yaparken biraz heyecanlı olmanız kaçınılmaz. Olumlu cevap alacağınızdan hiç kuşkunuz olmasa bile, sonuçta ikinizin hayatlarını da değiştirecek bir soru soruyorsunuz. Bundan sonra birlikte yeni bir amaca doğru yürümeye başlayacaksınız. Bunların insanda heyecan ve tedirginlik uyandırmaması düşünülemez. Fakat mümkün olduğu kadar doğal ve samimi olmaya çalışmalı ve bu anların tadını çıkarmalısınız. Karşınızda gelecekteki eşiniz duruyor ve siz de onun eşi olacaksınız; bu yolculuğu başlatıyorsunuz, bu çok özel bir zaman.

Şimdiden mutluluklar dileriz.


Yorum Yap

Chat with us on WhatsApp